Marincold Klimalar

Kategoriler: Etiketler:

KLİMA TEKNİK ÖZELLİKLERİ
• Modern Dış Tasarım.
• Micro işlemci uygulamalı otomatik fonksiyonlar.
• Paslanmaz krom nikel alaşımlı şasi.
• Otomatik arıza bildirimi.
• Elektrik kesintisi sonrası otomatik çalışma.
• 6° C – 38° C deniz suyu sıcaklıklarında çalışma aralığı.
• Yüksek verim, geniş kapasite aralığı.
• 12 saat zaman ayarı.
• Uyku ayar modu.
• Sessiz çalışma.
• Rotary ve hermetik komprasör.
• Kabin sıcaklığı gösteren kolay kullanımlı fonksiyonel kumanda.
• Elektrik aksamı koruyan orjinal kabin.
• Otomatik basınç kontrollü koruma sistemi .

BASİT SOĞUTMA YÜKÜ HESABI

Marine tip klima sistemlerinde endüstriyel klimalardan farklı şekilde soğutma yükü hesabı yapılmaktadır. Marine tip klimalar dış ortam şartlarından daha çok etkilendikleri için bu tip sistemlerde genellikle soğutma yükü net olarak belirlenememekte, ancak yaklaşık olarak yapılabilmektedir. Bu hesaplamalar esas olarak ortam hacimlerinin farklı katsayılarla çarpılmasıyla elde edilmektedir. Elde edilen bu değerler Btu cinsinden gerekli soğutma gücünü verir.
1. Flay Bridge için gerekli soğutma kapasite hesabı bu alanların yaklaşık hacimleri(m 3 ) ile 650 çarpanının çarpımı sonucu elde edilen Btu değerdir.
Soğutma yükü hesabı= Flay Bridge hacmi(m 3 ) x 650 = …………. Btu
2. Köprü için gerekli soğutma kapasitesi bu alanların hacimleri ile yaklaşık olarak 600 çarpanının çarpımı sonucu elde edilen değerdir.
Soğutma yükü hesabı = Köprü hacmi(m 3 ) x 600 = …………. Btu
3. Salon için gerekli soğutma kapasitesi bu alanların hacimleri ile yaklaşık olarak 550 çarpanının çarpımı sonucu elde edilen değerdir.
Soğutma yükü hesabı= Salon hacmi(m 3 ) x 550 = …………. Btu
4. Kabinler için gerekli soğutma kapasitesi bu alanların hacimleri ile yaklaşık olarak 450 çarpanının çarpımı sonucu elde edilen değerdir.
Soğutma yükü hesabı= Kabin hacmi(m 3 ) x 450 = …………. Btu
Örneğin eni 3 metre boyu 4 metre ve yüksekliği 2,20 metre olan bir master kabin için gerekli olan soğutma yükü hesabı aşağıda gösterilmiştir:
Master kabin hami = en x boy x yükseklik
= 3 x 4 x 2,20
= 26,4 m 3
Gerekli soğutma kapasitesi = Ortam hacmi x 550
= 26,4 x 450
= 11.880 Btu
Bu basit hesaplama sonucu elde edeceğiniz değerlerin toplamı tekneniz için gerekli soğutma yükünü verecektir. Soğutma yükü hesabına göre dizayn edilen bir klima ısıtma amacıyla kullanıldığında yaklaşık olarak %10 ila %15 oranında daha fazla kapasite ile kullanılabilir. Bu sebeple klima dizaynında özel durumlar hariç soğutma yükü esas alınır.

MARİNE TİP KLİMA SİSTEMİNE GENEL BAKIŞ
Marine klimalar değişik tip ve boyutlardaki her tür deniz aracının klima ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde, deniz suyu oksidasyonu ve aşındırıcı etkilerine dayanıklı özel malzemelerden imal edilmektedir. Kondansasyon işlemi (soğutucu gazın sıcaklığının alınması işlemi), endüstriyel klimalardan farklı olarak deniz suyu ile yapılmaktadır. Deniz su hattı malzemelerinin tamamı aynı şekilde deniz suyuna dayanıklı malzemelerden seçilmektedir. Marine klima sistemleri 4 ayrı standartta imal edilmektedir.
• Paket sistemler (Self contained)
• Split sistemler (Condansing ünits)
• Merkezi sistem (Chilled water)
• Fan-Coil üniteleri (Air handlers)

Boyut olarak küçük olduklarından atıl kalmış ve kullanılmayan yatak altı, dolap içi, sintine sancak iskele bordoları ve makine dairelerinin müsait bölümlerine değişik montaj sistemleri uygulanarak monte edilebilirler. Klima ünitelerinin konuşlandırılacağı alanlara sadece, su ve elektrik tesisatının çekilmesi yeterlidir.

Marine Klima Sistemi Ana Elemanları
1. Kondanserler
Marine tip paket sistem klimaların en önemli elemanlarıdır. Kondanserin deniz suyu ile temas halinde olan kısmı, korozif etkiye ve elektrolitik etki sonucu oluşabilecek aşınmalara karşı dirençli ithal cupro-nikel malzemeden imal edilmiştir. Kondanserler sıralı tip olup ters geçişli(coaksiyel) ve deniz su soğutmalıdır. Soğutma kapasitesine bağlı olarak boyutları ve sıra sayıları değişebilmektedir. Kondanser içerisinde oluşturulan türbülanslı akım sayesinde soğutma kapasiteleri endüstriyel klimalara göre deniz suyu sıcaklığına bağlı olarak yaklaşık %25-%35 oranında bir artış sağlamaktadır. Sistem bu sayede doğal olarak daha az akım, daha düşük elektrik maliyeti ve daha fazla verim sağlamaktadır.
2. Kompresörler
Marine tip klima sistemlerinin en önemli elemanlarından biridir. Sistemin soğutma kapasitesine bağlı olarak rotary, hermetic ve scrooll olarak seçilebilmektedir. Kompresör seçiminde özellikle teknelerin jeneratör kapasiteleri baz alınarak tip ve sayıları doğru seçilmelidir. Kompresörlerde alçak ve yüksek kademe basınçları ne kadar düşük olur ise kompresör verimleri ve ömürleri o oranda yüksek olur. Kompresör seçiminde tüm bu hususlar dikkate alınmaktadır.
3. Soğutucular (Evaparatörler)
Kullanılan soğutucular marine klima sistemlerinde kullanılmak üzere, korozif etkilere dayanıklı özel higrofilik kaplamalı ve minimum lamel aralıklı, geniş metrekare yüzeyli, yüksek kapasiteli, alüminyum muhafazalı, bakır borulu ve filtre sistemli imal edilmiştir. Sistemler soğuk ve sıcak olarak kullanılabildiği için soğutucular seçim pozisyonuna göre gerektiğinde kondanser olarak çalışabilecek şekilde seçilmiştir.
4. Dört yollu valf (Reverse valf)
Marine tip sıcak soğuk heat pump sistemlerde soğutma sektörünün en büyük buluşu olan reverse valf (4 yollu valf) kullanılmaktadır. Bu sistem ile gaz yolları değiştirilerek, elektronik veya mekanik kontrol elemanlarının seçtiği pozisyona göre ortam ısısı istenilen sıcaklıkta ve ortam rutubet ve nemini insan metabolizmasının en rahat edebileceği standartlarda temin etmektedir.
• Şase ve bağlantı elemanları
Tüm taşıyıcı elemanlar (tava, ana taşıyıcı şase, ara bağlantı elemanları ve bunların tüm bağlama vida ve yan malzemelerinin tamamı krom-nikel paslanmazdan mamuldür. Kullanılan tüm bağlantı elemanları (vida ve yan malzemeleri) krom-nikel paslanmazdır.
• Elektronik dijital termostatlı kontrol ünitesi
Bu sistemde klimanın kullanıldığı yaşam mahallindeki ortam ısısı ile ayarlanmış olan sıcaklık setleri likit kristal ekran üzerinde rahatlıkla görülebilir. Fan hız ayarı low&high fan hız tuşları ile ayarlanabilir. Ayrıca automatic mod da kullanılırken farklı hız ayarları yapılabilmektedir.
• Mekanik termostatlı kontrol ünitesi
Mekanik termostatlı klima modellerinde ortam ısısına duyarlı bimetaller kullanılmaktadır. Bu sistem ile ortam özellikleri daha basit ve anlaşılır şekilde ayarlanabilir, klima istenilen sıcaklıklarda ayarlanıp durdurulabilmektedir.

Yorumlar

There are no reviews yet, would you like to submit yours?