Marincold Merkezi Sistemler

Kategoriler: Etiketler:

Özellikle orta ve büyük ölçekli tekne ve motor yatların klima ihtiyaçlarını karşılamak üzere imal edilmiş olan sıcak&soğuk olarak çalışma özelliğine sahip sulu sistem olarak bilinen klima sistemleridir. Teknik terim olarak chiller olarak adlandırılan bu sistemler teknelerde aranılan özelliklerden olan konfor ve sessiz çalışma özellikleri göz önüne alınarak tasarlanmışlardır. Isıtma işleminde kullanılan ısı tamamen soğutucu akışkan gazın çalışma basıncı değişikliği ile oluşan ısının geri kazanımı sayesinde elde edildiğinden, elektrikli ısıtıcı kullanılan alanlarda oluşan, havanın nemindeki kuruma, oksijenin tüketilmesi ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrısı, boğaz kuruması v.b. rahatsızlıklara neden olmaz.
Chiller sistemler kompresör tipine göre scrool veya hermetic kompresörlü olarak imal edilebilmektedir. Teknenin soğutma ihtiyacına göre 2, 3 veya 4 kompresörlü olarak imal edilebilmektedir. Bu sistemler tek merkezde toplanmalarına rağmen her kompresör ve ona bağlı olarak çalışan elemanlar (deniz kondanseri, plakalı ısı eşanjörü, reverse valf, akümülatör, ekspension valf, gaz boru hattı v.b.) tamamen bağımsız olarak çalışır. Sistemdeki herhangi bir arıza durumunda yalnızca arızanın olduğu grup ve kompresör devre dışı bırakılıp, diğer gruplar çalışmaya devam edebilir. Bu sayede belirli bir verim düşüşüne rağmen klimatize işlemi devam eder.
Plakalı ısı eşanjörleri ısı transferini çok yüksek verim sağlamaktadır. Plakalı ısı eşenjörleri tamamı paslanmaz ve dikiş kaynaklı özel tip eşanjörlerdir. Alınan koruyucu önlemler sayesinde (donma termostatı, antifiriz, flowswich v.b.) her türlü olumsuz çalışma şartında uzun ömürlü olarak kullanılabilmektedir.
Deniz kondanserleri, tamamı cupro-nikel alaşımlı, deniz şartlarında çalışacak, uzun ömürlü ve ısı transferinde yüksek performans sağlayacak şekilde seçilmektedir. Sistemdeki deniz kondanserleri diğer kondanserlerden bağımsız olarak çalışmaktadırlar. Basınç müşürleri sayesinde her türlü arızaya (örneğin; deniz suyunun kesilmesi, azalması veya sistemin susuz çalışması) karşı koruma altına alınmışlardır.
Isıtma veya soğutma amacına yönelik kullanım değişikliği soğutma sektörünün en büyük buluşlarından olan reverse valf ile sağlanmaktadır. Reverse valf sayesinde soğuk çalışan bir klima ünitesi tek bir şetler ile pozisyon değiştirilerek sıcak çalışma pozisyonuna geçirilebilmektedir.
Şasi tamamen krom-nikel paslanmaz sac malzemeden imal edilmiştir. Bağlantı elemanları da tamamen paslanmaz malzemelerden seçilmiştir. Bağlantı elemanlarına verilen özel formlar sayesinde cihazın ağırlığında belirli bir düşüş sağlanmış olup, bu elemanlar sağlamlık testlerinden geçirilmişlerdir. Dış yüzeylere uygulanan polisaj sayesinde estetik görünüm ve sağlamlık sürekli hale getirilmiştir.
merkezi_01

Yorumlar

There are no reviews yet, would you like to submit yours?